Yıllık işitme testi yaptırmak her zaman yapılacaklar listenizin en üstünde olmayabilir, ancak işitme sağlığınızın kontrolünü elinize alma gücü verir ve kaybın artmasını önlemek adına elinizden gelen her şeyi yaptığınızı bilmenize izin verir.


İşitme sağlığı değerlendirmelerini normal sağlık rejiminizin bir parçası haline getirerek ( yetişkinliğe ulaştıktan sonra temel işitme testinden başlayarak , daha sonra 55 yaşında başlayan yıllık işitme testlerine kadar) işitme duyunuzu daha uzun süre takip edebilir ve işitme kaybı göstergelerini tespit edebilirsiniz.

İşitme kaybı tüm yaş gruplarını etkiler

İşitme kaybı, özellikle yaşlanan popülasyonlar arasında ABD’deki en yaygın kronik sağlık durumlarından biridir. Ulusal Sağırlık ve Diğer İletişim Bozuklukları Enstitüsü’ne (NIDCD) göre, 65-74 yaşları arasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her üç kişiden yaklaşık biri işitme kaybına sahiptir ve 75 yaşından büyüklerin yaklaşık yarısı işitme güçlüğü çekmektedir.

Yine de yaş, işitmenizi kontrol ettirmeyi düşünmenin tek nedeni değildir. Gürültü kaynaklı işitme kaybı genç nesiller arasında daha yaygın hale gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, kişisel ses cihazlarının (akıllı telefonlar dahil) güvensiz kullanımı ve zararlı ses seviyelerine maruz kalması nedeniyle 1,1 milyar genç ve genç yetişkin işitme kaybı riski altındadır.gece kulüpleri, barlar ve spor etkinlikleri gibi gürültülü eğlence mekanlarında. Bu tür bir yaşam tarzının neden olduğu işitme hasarının, tedavi edilmezse kalıcı, olumsuz etkileri olabilir.

Tedavi edilmeyen işitme kaybı demans ve depresyonla bağlantılıdır

Yıllık işitme testi olmadan, işitme kaybı genellikle ciddi olana kadar fark edilmez ve genellikle diğer sağlık sorunlarına bağlanır. Birçok kişi, işitme testlerini yapmak için ciddi iletişim sorunları yaşayana kadar bekler. İşitme kaybının ilk belirtileri ortaya çıktıktan sonra ortalama 10 yıl boyunca insanlar tarafından göz ardı edilir .

Çalışmalar işitme kaybını depresyon ve bunama gibi önemli sağlık sorunlarıyla bile ilişkilendirmiştir. Ancak işitme kaybını derhal tedavi etmek için harekete geçmek, bu koşulları yaşama riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Tedavi edilmeyen işitme kaybı sosyal ve duygusal sağlığınızı etkileyebilir

İşitmenizi test etmek için çok uzun süre beklemenin sosyal ve duygusal sağlığınız üzerinde de anında etkileri olabilir. İşitme kaybı, normal yaşamdan fark ettiğinizden daha çabuk geçebilir. Kendinizi işyerinde kavramları anlamakta güçlük çekerken, torunlarınızın gülüşünü duymaya çalışırken veya kuşun sabah ötüşü gibi hayatın basit seslerini kaçırırken bulabilirsiniz..

İşitmenizi ne kadar erken değerlendirirseniz, sizin için doğru işlemi yapmanız o kadar kolay olur. İşitme değerlendirmeleri ücretsiz, ağrısızdır ve sadece birkaç dakika sürer. Şimdi işitme kaybının etkilerini hissetmiyor olsanız bile, işitme sağlığınıza proaktif yaklaşımı kullanın ve bugün yıllık işitme testiniz için bir sağlık uzmanını ziyaret edin.

Adalar İşitme Merkezi, benzersiz yaşam tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza göre ÜCRETSİZ değerlendirmeler, kişisel uzman danışmanlıkları ve tedavi önerileri sunar. Size yakın bir Adalar işitme Merkezinde yıllık ÜCRETSİZ işitme testinden yararlanın! 0232 231 4100 numaralı telefonu arayın veya sitemizden çevrimiçi randevu alın.