Eğer her iki kulakta işitme kaybınız varsa (iki taraflı işitme kaybı), büyük olasılıkla iki işitme cihazı adayısınızdır ki bu da bilateral işitme cihazları olarak adlandırılır. Bir işitme sağlığı uzmanı, iki işitme cihazı için aday olup olmadığınızı en iyi şekilde belirleyebilse de, bilateral işitme cihazı ile ilgili nihai karar verecek olan, onları takacak olan kişidir. İşitme kaybına maruz kalan kişinin, bir veya iki işitme cihazı ile ilgili bir karar vermeden önce, işitme cihazı deneyimleme şansına sahip olması önemlidir. Bu durum, her iki gözdeki görme probleminin bir çift gözlükle tedavi edilmesine benzer şekilde, bilateral işitme kaybının da iki taraflı işitme cihazı ile tedavi edilmesi gerektiği anlamına gelir. İki işitme cihazının neden birden daha iyi olduğunu açıklamaya çalışalım;

Konuşmanın daha iyi anlaşılması: İki taraflı işitme kaybı olan bir kimsenin bir değil iki işitme cihazı takması, seçici dinlemeyi daha kolay hale getirir. Bu, beyninizin duymak istediğiniz konuşmaya odaklanabileceği anlamına gelir. Araştırmalar, iki işitme cihazı kullanan kişilerin konuşma ve konuşmayı tek bir işitme cihazı kullanan kimselerden önemli ölçüde daha iyi anladıklarını göstermektedir.

Grup ve gürültülü hallerde daha iyi anlama: İki taraflı işitme kaybı olan bir kimsenin, çift işitme cihazı takıldığında zor dinleme durumlarında konuşma anlaşılırlığı artırılır.

Sesin yönünü daha iyi söyleme yeteneği: Örneğin bir sosyal toplantıda, birisinin size hangi yönden konuştuğunu duymanızı sağlar. Basitçe, iki taraflı işitme kaybı olan bir kimse bilateral işitme ile her durumda seslerin nereden geldiğini daha iyi anlar.

Daha iyi ses kalitesi: Bir stereo sistemi dinlediğinizde, en pürüzsüz, en keskin ve en doğal ses kalitesini elde etmek için her iki hoparlörü de kullanırsınız. Ayni durum işitme cihazları için de söylenebilir. İki işitme cihazı takılarak, işitme aralığı tek bir aletle 180 derece alımdan 360 dereceye çıkarılır. Bu daha geniş aralık, daha iyi bir denge ve ses kalitesi duygusu sağlar.

Daha pürüzsüz ton kalitesi: İki işitme cihazı kullanmak genellikle bir taneden daha az hacim gerektirir. Daha az hacim ihtiyacı, daha az bozulma ve güçlendirilmiş seslerin daha iyi çoğaltılması ile sonuçlanır.

Daha geniş işitme aralığı: Bir kimse, iki kulakla daha uzak mesafeden gelen sesleri duyabilir. Bir kulakla 3 m’de zorlukla duyulmuş bir ses, iki kulakla 12 m’den duyulabilir.

Daha iyi ses tanımlama: Çoğunlukla, bir işitme cihazı ile birçok ses ve kelime ayni şekilde ses çıkarır. Bu tıpkı tek kulağınızı kullanmanız gibidir. Fakat, iki işitme cihazı ile iki kulakta da olduğu gibi sesler daha kolay ayırt edilebilir.

Her iki kulak aktif kalır, bu da potansiyel olarak daha az işitme kaybının ilerlemesine neden olur:  Araştırmalar, sadece bir işitme cihazı kullanıldığında, yardımsız kulağın duyma ve anlama yeteneğini kaybetme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Bu klinik olarak işitsel yoksunluk etkisi olarak adlandırılır. İki işitme cihazı takmak iki kulağı aktif tutar.

İşitme daha az yorucu ve daha hoş gelir: İki taraflı işitme cihazı, konuşmayı dinlemeyi ve konuşmaya katılmayı iki cihaz sayesinde daha keyifli hale getirir. Bunun nedeni, daha iyi kulakla duymak için zorlanmanın olmamasıdır. Böylece, çift kulaktan işitme, hayatin daha kolaylaşmasına yardımcı olur.

Dengeli işitme hissi: İki kulaklı işitme, ayni zamanda stereo etkisi olarak da bilinen dengeli bir ses alimi hissiyle sonuçlanırken, tek kulaklı işitme, dengesiz bir işitme hissine sebep olmaktadır.

Yüksek sesler oluştuğunda daha fazla konfor: Çift işitme cihazı ile gerekenden daha düşük ses kontrol ayarı yapılır. Sonuç, yüksek seslerin daha iyi tolere edilebilmesidir.

Azaltılmış geri bildirim ve ıslık: Düşük ses kontrolü sayesinde geri bildirim ve ötme sesi ihtimali azalır

Tinnitus Maskeleme: Kulaklarında çınlama yapan kişilerin yaklaşık% 50’si işitme cihazı kullanırken iyileşme olduğunu bildirmektedir. Kulak çınlaması olan bir kişi sadece bir kulakta işitme cihazı takıyorsa, cihaz olmayan kulakta hala çınlama devam ediyor demektir. Bu da tinnitus maskelemenin yapılamadığı anlamına ve çınlamada iyileşme olmadığı anlamına gelir.

Tüketici tercihi: Her iki kulakta işitme kaybına uğramış tüketicilerin ezici bir çoğunluğu, bütünsel olarak duyma seçeneği verildiğinde, iki işitme cihazını seçer.

Müşteri memnuniyeti: Her iki kulakta işitme kaybı olan 5.000’den fazla tüketici ile yapılan araştırmalar, çift cihaz kullanan hastaların tek cihaz kullananlardan daha memnun olduğunu ortaya koymaktadır.

Görüldüğü gibi, nasıl ki bir insanın iki gözü birden bozulduğunda bir çift gözlük takıyorsa, iki taraflı işitme kaybı olan bir kimsenin de sağlıklı bir duyma elde edebilmesi için çift kulağa işitme cihazı takma ihtiyacı doğar. İki taraflı işitme kaybı olan bir kimsenin tek bir işitme cihazı almaya karar vermeden önce mutlaka çift kulak işitme cihazı denemesi önerilir. İşitme uzmanınızdan talep etmeniz halinde, kulaklıklarla (test sırasında), prob mikrofonlarında, ana işitme cihazlarında veya deneme donanımınız sırasında çift kulak avantaj deneyimi sizlere gösterebilir.