Öksürük veya burun akıntısınız olsaydı dişçiye gider miydiniz? Muhtemelen gitmezdiniz. Aynı şekilde, göğüs ağrınız olsaydı, muhtemelen ortopedi cerrahına gitmezdiniz. Büyük ihtimalle bir hastanenin acil servisine veya bir kardiyoloğa gideceksiniz.

Ancak birçok insan, işitme kaybı olduğunu düşünüyorlarsa, kimi görmeleri gerektiği konusunda kafası karışık. Aile hekimine mi gitmelisiniz? Yoksa bir kulak burun boğaz uzmanı mı? Ya da belki de bir odyolog?

Çoğu durumda cevap işitme kaybı yaşıyorsanız bir odyologa başvurmaktır. Odyolog, işitme kaybı, kulak çınlaması ve denge bozukluklarının teşhisi ve tıbbi olmayan tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir doktordur.

Odyologların Eğitimleri

Odyologlar, işitme ve denge bozuklukları konusunda kapsamlı eğitim alırlar. Bu profesyoneller lisansüstü yüksek lisans  veya doktora dereceleri kazanmıştır.

Odyologlar Neler Yapabilir?

  • Kapsamlı işitme değerlendirmeleri yapar,
  • İşitme cihazlarını önerir, bakımını ve ses ayarlarını yapar,
  • Yardımcı dinleme cihazları önerir ve ayarlamalarını yapar (telefon görüşmelerini, televizyon izleme vb.)
  • Baş dönmesi ve denge bozukluklarını teşhis edip tedavisini sağlar,
  • Tinnitus değerlendirmesi, tedavisi ve yönetimi sağlar,
  • Gürültünün işitme üzerindeki etkileri ve işitme kaybının önlenmesi ile birlikte işitme korumasını önerme ve uygulama konusunda eğitim verir,
  • Danışmanlık ve işitsel rehabilitasyon merkezi açabilir (danışmanlık, eğitim, işitsel eğitim / alıştırmalar),
  • Kulak ağrısı, kulaktan akıntı, ani işitme kaybı, koklear implantasyon, tıbbi durumlar vb. sorunlar için uygun olduğunda bir doktora tıbbi sevk yapabilir.

Odyologlar Doğru İşitme Cihazını Seçmenize Yardımcı Olur

Çok çeşitli özelliklere sahip, kelimenin tam anlamıyla yüzlerce işitme cihazı vardır. İşitme cihazları,tıbbi cihazlar olduğundan, lisanslı profesyoneller tarafından tavsiye edilmeli, reçete edilmeli ve takılmalıdır. Bu standart, işitme kaybı olan bireyi korumak için uygulanmaktadır.

Bir odyolog, işitme kaybınızın türünü belirlemek için geliştirilmiş teşhis testlerini kullanabilir ve bu bilgileri, özel ihtiyaçlarınız ve bütçeniz için en iyi işitme cihazı çözümünü belirlemek için kullanabilir. Aslında, son zamanlarda yapılan bir araştırma, bir odyologla çalışan kişilerin işitme cihazlarından daha memnun olduğunu doğruladı.

Bir işitme cihazı dağıtıcısı, temel işitme testlerini gerçekleştirebilir, işitme cihazlarını satabilir ve servisini yapabilir, ancak uygulama alanları, eğitim ve öğretimlerinde olduğu gibi, bir odyologunkinden çok daha sınırlıdır.

İşitme duyunuzu şansa bırakmayın. Diğer önemli tıbbi durumlar gibi davranın. En yakın Adalar İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezine ulaşıp ücretsiz işitme testiniz için randevu alabilirsiniz.