Phonak uzmanları, Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukların değerlendirilmesi ve yönetimi için bir klinik model geliştirmek için global olarak araştırma ekipleriyle işbirliği yapıyor ve buna paralel olarak bu önemli alanda araştırmalar devam ediyor.

Pediatrik odyologlar kendilerini yakın zamanda Otizm Spektrum Bozukluğu (ASD) tanısı konmuş bir çocuğun veya ASD’nin olası bir tanısı için soruşturmaya giren bir çocuğun ailesiyle çalışırken bulurlar. Geniş sunum yelpazesine rağmen, odyologların ASD’nin ortak odyolojik etkilerini anlamaları ve bu çocuklar ve genç yetişkinler için uygun bir test bataryası ve yönetim planı uygulayacak donanıma sahip olmaları önemlidir.

ASD’nin özellikleri değişiklik gösterir, ancak ortak yönleri vardır.

Duyusal anormallikler, genellikle işitsel sistemin de dahil olduğu ASD tanısının temel bir özelliğidir. Sensöröral işitme sıklıkla “nörotipik” bir çocuğa yaklaştıysa da, çoğu zaman komorbid dili, okuma ve dikkat zorlukları ile bağlantılı olan önemli fonksiyonel dinleme zorlukları bu çocuk grubunda yaygındır.

ASD’li çocuklarda işitsel işleme becerileri tamamen normalden esasen kusurluya kadar değişebilir ancak genel olarak konuşma, yaşa bağlı tipik gelişmekte olan çocuklardan daha düşüktür. Literatürde ASD’yi davranışsal ve sinirsel düzeyde atipik işitsel işlemeyle ilişkilendiren önemli kanıtlar vardır. Anormallikler çok çeşitlidir ve zift, ses yüksekliği ve zamanlama işaretlerinin yanı sıra daha karmaşık işitsel bilgilerin (örneğin, dilde ince prosodik işaretler) gibi algısal özelliklerin atipik işlenmesini içerebilir.

Sonuç olarak, ASD’li bireylerin dikkatlerini işitsel uyaranlara yönlendirmek ve sürdürmek için daha kötü / daha az motive oldukları bildirilmektedir. İşitsel işlem zorluklarının ASD’li çocuklarda akademik başarısızlığa katkıda bulunduğu düşünülmektedir ve ses / meşgul, teşvik edici ortamlara dikkatsizlik, hiperaktivite, muhalif davranış, kaygı ve anormal toleransla ilgili diğer zorlukları arttırabilir. Melbourne’da yapılan son araştırmalar (Rance ve ark., 2014; Rance ve ark., 2017), Kuzey Teksas (Schafer ve ark., 2013; Schafer ve ark., 2016) ve Auckland (hazırda Purdy ve Leung). ASD’li çocuklarda uzak mikrofon yardımcı dinleme teknolojisinin (bir Roger vericisi ile eşleştirilmiş Phonak Roger Focus kulak seviyesi alıcısı / alıcıları) etkilerini araştırmıştır.

Çok ihtiyaç duyulan klinik modeli geliştirmek için dünyanın dört bir yanından uzmanlar

Phonak, ASD’li çocukların odyolojik değerlendirmesi ve yönetimi için bir klinik model geliştirmek de dahil olmak üzere, bu önemli alanda araştırmaya devam etmek için global olarak araştırma ekipleriyle işbirliği yapıyor. Melbourne Üniversitesi Odyoloji Bölümünde Otizmli Odyolog olarak görevimde, özellikle ASD tanısı alan çocuklar için bir ‘Dinleme kliniği’ tasarımından sorumluyum. Bu, işitsel işlem zorluklarını tanımlamak için etkili ve verimli bir test bataryası geliştirmeyi ve ayrıca uzak mikrofon destekli dinleme teknolojisine odaklanarak çeşitli yönetim stratejilerinin etkisini araştırmayı içerir. Kuzey Teksas Üniversitesi, Hearts İşitme Cihazı (Oklahoma), Auckland Üniversitesi, ekipleriyle işbirliği yaptığım için şanslıyım.

Bu yılın başlarında, Melbourne’deki klinik model, North Texas Üniversitesi’ndeki odyoloji kliniğinde ve Oklahoma’daki Hearts for Hearing kliniğinde çoğaltılacak. Test bataryasının etkinliğini ve çeşitli yönetim yaklaşım kombinasyonlarının kısa ve uzun vadeli faydalarını analiz etmek için klinik verilerimizi bir araya getirmeyi umuyoruz.

İşitsel işleme zorluklarını gidermek için tasarlanmış klinik

Melbourne Üniversitesi’ndeki ASD’li Çocuk Dinleme Kliniğinde, ASD’li çocukların ebeveynleri ve bakıcıları, işitsel işleme becerileri için çocuklarının değerlendirilmesine büyük ilgi göstermiştir. Ek olarak, pratik yönetim seçenekleriyle endişelerini gideren bir klinik duydukları için rahatladılar.

İşitsel işlem anormallikleri tespit edilirse, çocuğun sonuç düzenine ve temel kaygılara bağlı olarak çeşitli yönetim seçenekleri önerilir. Önerilen en yaygın yönetim stratejileri, mekansal dinleme veya binaural entegrasyon gibi belirli işitsel işleme becerilerine yönelik bilgisayar tabanlı işitsel eğitim programları ve / veya eğitim ve sosyal ortamlarda Phonak Roger yardımcı dinleme teknolojisinin altı haftalık bir denemesidir. Klinik, bir Roger Touchscreen mikrofonuna, Roger Pen veya Roger Clip-on mikrofonuna eşleştirilmiş Phonak Roger Focus alıcılarının denemelerini sunuyor. Phonak Roger teknolojisini deneyen çocuklar ve aileleri genellikle teknoloji için büyük bir coşku göstermiştir.

Şimdiye kadar elde edilen bulgular, teknolojiyi deneyen ailelerin yaklaşık% 60’ının, devam etmek ve onu finanse etmek / satın almak istediğini göstermiştir. Teknolojinin yardımcı olduğu bildirilen ortak yollar şunları içerir:

  • Geliştirilmiş talimat anlayışı
  • Geliştirilmiş dikkat süresi ve sınıfta odaklanma
  • Okul ve ev ortamlarında iyileştirilmiş davranış

Genişletmek için bir başarı ve plan belirleyin

Son on sekiz ay boyunca Otizmli Çocuklar için Melbourne Üniversitesi Dinleme Kliniği’nin kurulması ve geliştirilmesi, hem zorlu hem de ödüllendirici bir deneyim oldu. Artan bir başvuru tabanı ve ayda kliniğe ilgi gösteren en az kırk yeni aile ile, spektrumda çocuklu yüzlerce aile ile tanışma ve çalışma zevkim oldu. Bu, bu ailelerin ihtiyaçlarına ve sunumlarına uygun klinik bir deneyim geliştirmemi sağladı. Bu deneyim bana Odyolog olarak bakımımızı gerektiren ve değer veren benzersiz ve özel bir insan topluluğuna adapte olmak için klinik yaklaşımımı, test bataryamı ve yönetim önerilerimi uyarlama fırsatı verdi.

Klinik çalışmamı Melbourne’de sürdürmeyi ve klinik modelin genişlemesini kolaylaştırmak ve bu heyecan verici alanda araştırmaya devam etmek için ABD ve Auckland’daki araştırma ekipleriyle işbirliği yapmayı dört gözle bekliyorum. Lütfen biyografimin altındaki bağlantıdan başka sorularınız için benimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.