Modern işitme cihazları bir kaju fıstığı boyutunda ve hatta daha küçük olmalarına rağmen modern bir ofis bilgisayarının performansını barındırırlar. Ayrıca minik mikrofonları, hoparlörleri ve alıcı/verici ve pilleri vardı. Bu da üretim sürecinin karmaşık ve zaman alıcı olmasına yol açar.

Basit ses yükselticiler artık geçmişte kaldı. Günümüz işitme cihazları teknolojik birer başarıdır.modern minyatür cihazlar, bir ofis bilgisayarının işlem gücüne sahip cipler içerir. Dijital teknoloji kullanımı, daha fazla perfonmansın çok daha küçük bir alana sığdırılabilmesi anlamına geldiğinden, analog cihazlar artık çok ender kullanılmaktadır.

El yapımı ve ileri teknoloji:  modern bir işitme cihazının üretimi de bu nedenle son derece özel bir süreçtir. Üretim tesisleri daha çok bilgisayar üreten fabrikalara benzer.

Küçük bir farkla: belirli bir tipte işitme cihazlarının, kullanıcıların anatomisine tam olarak uyumlu olması gerektiğinden, bazı işlemlerin özel eğitimli personel tarafından elle yapılması gerekir.

EN ÖNEMLİ ÜRETİM AŞAMALARI

Kabin

İşitme cihazlarının neme dayanıklı kabini plastik enjeksiyon kalıplamayla yapılır ve hassas bir şekilde ayarlanır.  Eritilmiş plastik granürler işitme cihazı kabuğuna tam olarak bir süreçle preslenir; diğer plastik parçalar da enjeksiyon kalıplama makinaların da preslenir. Bu işlem genellikle iki malzemeli enjeksiyon kalıplama gerektirir. İki farklı malzeme (termoplastik ve termoplastik elastomerler ) kullanılır. Daha sonra kabin üstüne logolar, ürün adı ve semboller basılır. Nem ve kire karşı uzun süreli koruma sağlamak için açıktaki parçalara nano-kaplama uygulanır.

Elektronik Aksam

Uzmanlar arasında ‘hibrid’ olarak biline cip, işitme cihazının kalbidir. Küçük bir alana ( 1,5 x 5,5 x 1,5 ) bir araya sıkıştırılmış 16 milyon transistörlerden oluşur ve saniyede 200 milyon hesaplama yapabilir ( nerdeyse modern bir ofis bilgisayarı kadar).  İkinci özelliği de kablosuz bağlantılar için bir alıcı/verici olmasıdır. Zaten bu nedenle ‘hibrid’ denir.  Üretimden sonra hibrid küçük bir şeride benzer.  İşitme cihazının içinde fazla yer olmadığı için, makine tarafın küçük bir küp oluşturacak şekilde katlanır. İşitme cihazının çalışması için hibridin yanı sıra diğer bir elektronik bileşene ihtiyaç vardır. Bunlar işitme cihazının tipine ve üreticisine bağlı olarak ya da elle farklı atmanlar halinde eklenir. En sonunda her şey monte edilerek bir araya geldiğinde işitme cihazı ortaya çıkar. Fabrikadan sevk edilmeden önce ayrıntılı olarak test ve son kontroller gerçekleştirilir.

Kulak İçi Cihazların (ITE) Üretimi

Kulak arkası cihazların otomatik seri üretiminden  farklı olarak, kulak içi cihazlar özel olarak yapılır ve her müşterinin kulak kanalının şekline tam olarak uyacak şekilde teker teker üretilir. Bu yöntem, en yüksek fayda ve konforu sağlar.

Minyatürü ile teknoloji cihazlarının (en küçüğü kulak kanalında kaybolur ) işçiliği o kadar karmaşıktır ki sorumlu çalışanların özel olarak seçilip uzun bir eğitimden geçmeleri gerekir.

ITE cihazları el işçiliği gerektiren karmaşık bir süreçle üretimlerine rağmen çok popülerdir.