Meniere hastalığı vertigo  ve  işitme kaybına yol açabilen bir iç kulak bozukluğudur. Aşağıdaki bilgiler bu kronik durumu, mevcut semptomları ve çözümleri daha iyi anlatacaktır.

Genel Bakış

 • Meniere Hastalığının Nedenleri
 • Bu Durumu Teşhis Etmek
 • Sağırlık Örnekleri
 • Tedaviler ve Çözümler
 • Durumla Yaşamak

Belirtileri

Meniere hastalığı, iç kulağın sıvı dengesini etkileyen bir durumdur. Bu bağlamda bilmeniz gerekenler, iç kulağın denge organı ve işitme organından (koklear) oluşmasıdır. Her iki organda da sıvılarla dolu yarım daire şeklinde kanallar bulunur. Ancak hastalar bir Meniere hastalığı geçirdiğinde, bu kanallar fazla dolar ve iç kulak için ciddi sorunlara neden olur.

Meniere hastalığının üç klasik semptomu:

 • Birkaç dakikadan birkaç saate kadar süren şiddetli döner vertigo
 • Sağırlık (özellikle derin ton aralığında ve çoğunlukla sadece bir tarafta)
 • Kulak çınlaması

Meniere Hastalığının diğer yan etkileri de olabilir:

 • Rahatsız kulak basıncı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Şiddetli terleme
 • Gözün titremesi (Nystagmus)

Meniere hastalığı en sık 20 ila 50 yaş arasındaki hastalarda gelişir ve genellikle sadece bir kulağı etkiler. Bununla birlikte, durum uzun bir süre devam ederse, diğer kulağı da etkileme şansı artabilir. Uzun süreli döner vertigo nedeniyle birçok hasta kusmaya bile yol açabilen bulantıdan muzdariptir. Ancak bilinçleri hastalıktan etkilenmez.

Meniere Hastalığından muzdarip hastalar, özellikle teşhis edilmezlerse ve onları neyin etkilediğini anlamıyorlarsa, ataklar sırasında genellikle yüksek endişe yaşarlar. Bu nedenle, Meniere Hastalığının göz ardı edilmemesi gereken kesin bir psikolojik etkisi vardır. Günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar bireysel saldırılar arasında geçebilir. Olumlu bir kayda göre, hastalığın seyri sırasında döner vertigo ataklarının sayısı genellikle azalır.

Nedenleri

Meniere’nin kesin nedenleri bilinmemektedir, ancak bilim adamlarının birkaç fikri vardır. Olası bir neden, iç kulağın koklearındaki ince hücre zarı olan Reissner membranının yırtılması olabilir. Bu zar yırtıldığında, etkilenen kulağın koklearındaki basıncı artırarak bir sıvı çıkar. İç kulağın iltihaplanmasına neden olan viral enfeksiyonların başka bir olası neden olduğundan şüphelenilmektedir.

Yukarıda açıklanan semptomları yaşıyorsanız, baş dönmesi, kulak çınlaması ve işitme kaybının başka koşullardan da kaynaklanabileceği ve her zaman Meniere Hastalığı saldırısına atfedilemeyeceği için bir odyoloğa danışın.

Teşhis

Meniere Hastalığı belirtileri diğer işitme bozukluklarında da yaygındır. Bu nedenle işitme sağlığı uzmanından teşhis almak çok önemlidir. Odyolog, hastalığı teşhis etmek ve olası nedenleri belirlemek için birkaç test yapacaktır. Tipik bir muayene, küçük aynalar ve / veya otoskop kullanılarak iç kulağa bakmayı içerebilir. Belirli bir tarafta işitme kaybı olup olmadığını belirlemek için iki yönlü bir işitme testi de yaygındır. Baş dönmesi bir semptom olduğundan, odyoloğunuz ayrıca denge organını, gözlerinizi test edecek ve diğer olasılıkları dışlamak için tıbbi geçmişinize danışacaktır.

Meniere Hastalarında Sağırlık

Sağırlık, Meniere hastalığının ana belirtileri arasındadır. Bununla birlikte, çoğu durumda, işitme kaybı sadece bir tarafı etkiler. Başlangıçta sağırlık sadece hastalık sırasında meydana gelir ve daha sonra azalacaktır. Uzun süreli hastalık kalıcı işitme kaybı ile sonuçlanabilir. Meniere Hastalığı için tipik sağırlık tipi, işitmeyi giderek zorlaştırabilecek derin tonları içerir.

Tedavi

Şu anda, Meniere Hastalığı için bilinen bir tedavi yoktur. Bilim adamları hala hastalığın nedenini belirlemek istiyorlar. Ancak tedaviler mevcuttur ve bir saldırı veya önleyici tedbirler sırasında akut tedaviye ayrılır.

Baş dönmesi ve mide bulantısı en sık görülen semptomlar olduğundan hastalara anti-vertigo ve anti-bulantı ilacı verilebilir. Başka bir seçenek, hastanın baş dönmesine uyum sağlayabilecek denge organını devre dışı bırakmak için ilaçlar (gentamisin) reçete verilebilir. Ancak bu hastanın işitme duyusunu olumsuz etkileyebilir.

Daha ileri vakalar için, bu tür olayları önlemek için birkaç cerrahi prosedür vardır. Bazı durumlarda, cerrahlar hastanın baş dönmesine kalıcı bir son veren denge sinirini (nevektomi) koparmışlardır. Başka bir tedavi şekli, iç kulağın bir kısmına yerleştirilen küçük bir açıklık vasıtasıyla basıncın hafifletildiği bir sakcotomidir.

Durumla Yaşamak

Çünkü Menière Hastalığı için bilinen bir tedavi yoktur, hastalar bununla yaşamayı öğrenmek zorunda kalmıştır. Menière Hastalığı ile başa çıkan birçok insan koşullarını iyileştirdi:

 • Denge Eğitimi
 • Düzenli egzersiz
 • Gevşeme

Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek, atakların sıklığı ve şiddetini olumlu yönde etkileyebilir. Meniere Hastalığının etkilerini en aza indirmek için doktorlar şunları tavsiye ediyor:

 • Sigara içme
 • Düşük sodyum / yüksek potasyumlu yiyecekler yiyin
 • Stresten kaçınmak

Eğer sizde bu hastalıkla ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız en yakınınızdaki Adalar İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezine başvurarak odyoloj ve odyometristlerimizin tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.