Kulak enfeksiyonları o kadar yaygındır ki, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocuk doktoru ziyaretlerinin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturmaktadır. İstatistiklere göre, akut kulak enfeksiyonları iki yaşın altındaki Amerikalı çocukların üçte ikisini etkilemektedir. Kronik kulak enfeksiyonları altı yaşın altındaki çocukların üçte ikisini etkiler.

Genel bakış

 • Kulak Enfeksiyonlarının Başlıca Türleri Nelerdir?
 • Kaç çeşit Otitis Media vardır?
 • Orta Kulak Enfeksiyonunun Diğer Belirtileri
 • Çocuklar Neden Otitis Media’yı Bu Kadar Sık Alıyor?
 • Otitis Media nasıl önlenir?
 • Teşhis ve Tedavi
 • Otitis Media için Ana Çözümler
 • Soğan Kümes Hayvanları
 • Diyet – Önerilen Gıdalar
 • Diğer Tavsiyeler
 • Komplikasyonlar

Kulak Enfeksiyonlarının Başlıca Türleri Nelerdir?

Otitis Eksterna

İki ana kulak enfeksiyonu türü vardır. Birincisi, dış kulak enfeksiyonu, otitis eksterna veya yüzücü kulağı olarak da bilinir. Kulak açıklığından kulak zarına giden kulak kanalını etkiler. Dış kulak enfeksiyonu, su kulak kanalına girdiğinde ve balmumu birikmesi ile orada sıkıştığında ortaya çıkar. Bu, bakterilerin gelişmesi için ideal bir ortam yaratır. Vücut, enfeksiyona iltihaplanma, ağrı, kızarıklık ve bazen ateşle cevap verir.

Orta kulak iltihabı

İkinci tip orta kulak enfeksiyonu veya orta kulak iltihabı olarak adlandırılır. Virüs veya bakteriler orta kulakta enfeksiyona neden olduğunda ortaya çıkarlar. Durum, kulaklardaki tüplerin mukus ve sıvı ile tıkanmasının bir sonucudur. Orta kulak enfeksiyonları dayanıcı olabilir ve sıklıkla yüksek ateş, işitme zorluğu, bulantı ve kusma eşlik eder. Sıvı birikmesi , tüm kulak sıvısı sesin gelmesini önlediğinden işitme kaybına yol açabilir .

Bu tip kulak enfeksiyonu, özellikle çok küçük çocuklarda ve bebeklerde çok daha yaygındır. Bebekler ve küçük çocuklar kulaklarına çekildiklerinde veya tokat attıklarında, kulak enfeksiyonu oldukça mümkündür. Orta kulak enfeksiyonlarının çoğu üst solunum yolu enfeksiyonu veya alerjiyle bağlantılıdır. Vakaların yüzde kırkının bakterilerden kaynaklandığı düşünülürken, geri kalanının bir virüs olduğu düşünülmektedir.

Kaç çeşit Otitis Media vardır?

Dört ana otitis media türü vardır:

 • akut otitis media
 • tekrarlayan akut otitis media
 • efüzyonlu otitis media (OME)
 • efüzyonlu kronik otitis media.

Akut otitis media hızla ortaya çıkar ve kulak zarının arkasında ve çevresinde kulakta şişme ve kızarıklık ile tanımlanır. Kulak ağrısı, ateş ve kısmi veya tam işitme kaybı genellikle orta kulakta yakalanan sıvı veya mukusun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Orta kulak enfeksiyonlarının tekrarlayan bölümlerine tekrarlayan akut otitis media denir. Efüzyonlu Otitis media (OME), akut kulakta herhangi bir belirti veya semptom olmadan orta kulakta sıvı bulunmasıdır. Bu enfeksiyon temizlendiğinde ortaya çıkabilir, ancak orta kulakta mukus ve sıvı birikmeye devam eder. Bu birikim kulakta dolgunluk hissi yaratarak net duyma yeteneğinizi azaltır. OME’ler tipik olarak kendi başlarına çözülür. En az üç ay boyunca orta kulak efüzyonu mevcut olduğunda OME’nin kronik olduğu söylenir.

Orta Kulak Enfeksiyonunun Diğer Belirtileri

Bunlar otitis media’nın en yaygın semptomlarından bazılarıdır. Kulak enfeksiyonu tanısı için hepsinin mevcut olması gerekmez.

 • Kulak ağrısı, genellikle zonklama
 • Ateş
 • Kulakta basınç veya dolgunluk hissi
 • Kulaktan irin
 • Etkilenen kulakta işitme zorluğu
 • Mide bulantısı ve kusma

Çocuklarda Neden Otitis Media’ya Bu Kadar Sık Rastlanıyor?

Bebeklerin ve küçük çocukların orta kulak iltihabı almasının nedenlerinden biri de östaki borusuna bağlıdır. Östaki borusu yetişkinlerden daha yatay olduğu için sıvının düzgün akmasını önler. Düzgün çalışmadığında, mukus kulak zarının arkasından akamaz. Bunun yerine sıkışıp kalır ve ağrı ve basınca neden olur. Bu durum genellikle enfeksiyona yol açar. Çocuklar büyüdükçe, östaki borusu daha dikey hale gelir ve daha iyi boşalmaya başlar.

Otitis Media nasıl önlenir?

Orta kulak iltihabını önlemenin anahtarı sıvının birikmesini sınırlamaktır. Doğru beslenme, riskleri azaltmada önemli bir rol oynayabilir. İnek sütü ve şekeri gibi gıda alerjenleri aşırı mukoza ve sıvıya neden olur. Bu yiyecekleri diyetten çıkarmak inanılmaz derecede yardımcı olabilir.

İkinci el duman gibi çevresel alerjenlere maruziyeti azaltmak da önemlidir. Sigara dumanı, bakterilerin ve virüslerin gelişmesi için bir ortam yaratır.

Teşhis ve Tedavi

Tüm kulak enfeksiyonlarını ve kulak ağrısını ciddiye almak önemlidir. Bir çocuk doktoru veya KBB, orta kulak iltihabı tanısı koymaya en kalifiye olanıdır. Kulağın içine bakmak için uygun aletler vardır. Akut bir orta kulak enfeksiyonunuz varsa, kulak zarınız çok kırmızı olacaktır. Enfeksiyon sonucu iç kulakta irin varsa, kulak zarı hafifçe öne doğru şişer. Bu şişkinlik, kulak zarı delinmesi riskinin artmasına neden olur.
Kulak zarınızı yırtılmaya karşı korumak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için doktor ilaç reçetesi yazabilir. Doktorunuz belirtilerinizi hafifletmek için reçetesiz veya reçeteli kulak damlaları önerebilir. Bazı durumlarda, enfeksiyonu temizlemek için antibiyotikler gerekebilir. Akut enflamatuar faz yaklaşık iki ila üç gün sürerken, tüm iyileşme süreci yaklaşık iki ila dört hafta sürer. İlaçlar, uygun şekilde reçete edildiğinde, enfeksiyonun süresini kısaltabilir.

Güvenli tarafta olmak için kulak ağrınız veya işitme kaybınız varsa KBB’nizi ziyaret ettiğinizden emin olun. Kulak ağrısından muzdaripken sıklıkla kulaklarını çeken bebekler ve küçük çocuklar ile orta kulak enfeksiyonu belirtileri için özellikle dikkatli olun. Çocuğunuz kulak enfeksiyonu belirtileri gösteriyorsa, gecikmeyin, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Orta kulak iltihabının büyük bir yüzdesi viral olduğundan, antibiyotik tedavileri her zaman uygun tedavi yöntemi değildir. Doktorunuz, semptomlarınıza bağlı olarak bakteriyel veya viral enfeksiyon olasılığının daha yüksek olup olmadığını belirleyebilir. Ev ilaçları ile orta kulak enfeksiyonu semptomlarını hafifletmeye çalışabilirsiniz.

Otitis Media için Ana Çözümler

Orta kulak enfeksiyonu ile ilgili belirtilerinizi hafifletmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Su alımınızı artırmak, vücudunuzun enfeksiyonu temizlemesine yardımcı olmak için atabileceğiniz önemli bir adımdır. Bakteri ve virüsleri vücuttan atmak için bol su içmelisiniz.

Aşağıdaki ev ilaçları ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir, ancak ateş düşmezse veya kulak incinmeye devam ederse asla tıbbi yardım almayı geciktirmemelisiniz. Unutmayın, ev ilaçları oldukça yardımcı olabilirken, doktor ziyaretinin yerini almazlar.

Diyet

Diyet, otitis media semptomlarını hafifletmede hayati bir rol oynar. Ağrıyı hafifletmeye ve tekrarlayan enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için bu diyet önerilerini izleyin. En iyi sonuçlar için çocuğunuzun diyetinde önemli değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Diğer Tavsiyeler

 • Çocuklar sırt üstü yatarken şişeyle beslemeyin. Östaki borusunda sıvı birikmesini önlemek için otuz derece veya daha fazla açıda olmalıdırlar.
 • Kendinizi veya çocuğunuzu l sigaraya maruz bırakmayın.
 • Kulak kanalına balmumu koydukları için pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının .
 • Bir enfeksiyon sırasında kulaklarınıza nem girmesine izin vermeyin.
 • Ağrıyı azaltmak için, ısıyı yerel olarak uygulayın. Havluya sarılmış bir sıcak su şişesi deneyin veya etkilenen kulağa bir saç kurutma makinesi üfleyin.

Komplikasyonlar

Orta kulak enfeksiyonu sık görülürse, ciddi sonuçlara yol açabilir. Kulak zarında skar dokusunun oluşumu böyle bir komplikasyondur. Skar dokusu işitme zorluğuna ve nihayetinde kulak zarlarının yırtılmasına yol açabilir. İç kulağınızda kemikçik adı verilen küçük kulak kemikleri hasar görürse veya deforme olursa, işitme kaybına neden olabilir .

Komplikasyon potansiyeli, doktorun teşhisini kritik hale getirir. Asla kulak ağrısını veya işitme kaybını göz ardı etmeyin ve hemen bir kulak, burun ve boğaz uzmanına danışın.

İşitme kaybınızla ilgili sorularınız veya endişeleriniz mi var?

İşitme duyunuzu en yakın Adalar İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezlerinden birinde test ettirin .