Soğuk algınlığı veya griple karşılaşmak sizi mutsuz hissedebilir. Burun akıntısı, tıkalı kulaklar, sinüs basıncı rahatsız edici semptomları ile başa çıkmak zorunda kalacak kadar kötüdür; sıkıntıların nadiren orada biter. Kulaklarınız, burnunuz ve boğazınız sıkıca bağlandığından, bir bölgedeki bir sorun genellikle diğerine yol açar. Kulak tıkanıklığı, sinüslerinizi, burnunuzu veya boğFamilyazınızı etkileyen durumlarla uğraşırken karşılaşabileceğiniz birçok rahatsızlık belirtisinin bir örneğidir.

Kulak basıncı nasıl çalışır?

Östaki borusu, orta kulağınızı boğazınıza bağlayan küçük bir geçittir. Orta kulağınızdaki basıncı eşitlemede hayati bir rol oynar. Hapşırırken, yutarken veya esnediğinizde açarak bunu yapar. Bu mekanizma, kulak kanalınızın içinde, kulak zarınızın arkasında hava basıncı ve sıvı birikmesini önler.

Östaki borusu tıkandığında, sesler boğuklaştıkça net duyamayabilirsiniz. Alerjiler, sinüs enfeksiyonları, soğuk algınlığı veya grip, östaki borusunun açıklıklarının kısmen tıkanmasına neden olabilir. Doku iltihabı ve mukus salgıları, Östaki borusu disfonksiyonunun nedeninin büyük bir parçasıdır.

Hava yoluyla seyahat etmek ve rakımdaki değişiklikler Östaki borusunun düzgün çalışmamasının bir nedeni olabilir.

Kulak kanalınızdaki basınçtan nasıl kurtulurum?
Semptomlarınızı hafifletmek ve en iyi çözümü bulmak için önce sebebini tanımlamanız gerekir.
İşte yaygın nedenleri ve bunları çözmek için ipuçları.
Sinüslerinizle ilgili sorunlar

Yukarıda belirtildiği gibi sinüsler, kulaklar, boğaz ve burun birbiriyle yakından ilişkilidir. Bir alanı etkileyen sorun genellikle başka bir alanı kapsayacaktır. Sinüsleriniz tıkandığında, orta kulak basıncı ve dolgunluk hissi yaratabilirler.

Sinüs ilişkili tıkanıklığın en yaygın nedenleri:

 • alerjiler
 • soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlar
 • sinüs enfeksiyonu
 • tütün dumanı ve benzeri çevresel tahriş edici maddeler

Sinüs tıkanıklığı ve ilişkili basınç semptomlarınızı hafifletmek için kullanabileceğiniz birkaç ilaç vardır:

 • Nazal bir dekonjestan deneyin.
 • Nazal boşluklarınızı sulamak için bir neti potu veya salin solüsyonu kullanın.
 • Havayı nemli tutmak için bir nemlendirici kullanın. Kuru hava, zaten iltihaplı burun pasajlarınızı tahriş edebilir.
 • Aromaterapi kullanın. Okaliptüs yağı hava yollarınızı açmanıza yardımcı olabilir. Buhar inhalasyonunda kullanabilir, banyo suyunuza birkaç damla yerleştirebilir veya şişeden soluyabilirsiniz.
 • Gün boyunca her iki saatte bir, bir bardak temiz, kaliteli su için. Bol miktarda bitki çayları, sebze suları ve et suyu için. Sıvı miktarının arttırılması mukusun gevşemesine yardımcı olacaktır.
Sıvı birikmesi

Drenaj tüplerinizle ilgili bir sorun olduğunda kulaklarınızda sıvı birikebilir. Bu işlev bozukluğu sıvının kulak zarınızın arkasında sıkışmasına neden olabilir. Sıkışmış sıvı ile uğraşırken karşılaşabileceğiniz bazı belirtiler:

 • Haşhaş, zil
 • Dolgunluk hissi
 • Kulak basıncı
 • İşitme kaybı
 • Baş dönmesi
 • Bakiyenizle ilgili sorun

Bu sorunun kökeninde çeşitli nedenler olabilir:

 • Soğuk algınlığı veya tıkanıklığa neden olan diğer enfeksiyonlar
 • Sinüs enfeksiyonları
 • Alerjiler
 • Kulak Barotravması

Tüplerin düzgün bir şekilde boşalmasını neyin önlediğini anlamak önemlidir. Sorun hala çözülmezse, kulak zarınızın arkasındaki birikmiş sıvı yırtılmasına neden olabilir.

Kulak kanalınızdaki sıvıyı gidermeye yardımcı olacak ipuçlarımız:

 • Kulağınızı omzunuza doğru yatırırken kulak lobunuzu çekin.
 • Sıcak kompres kullanın. 30 saniye uygulayın, sonra bir dakika çıkarın. Rahatlama elde edene kadar bu işlemi tekrarlayın. Yanına yaslandığından emin ol.
 • Bir OTC (tezgah üstü) kulak damlası deneyin. Damlaların kurutma etkisi için alkol içerdiğinden emin olun.
Kulak kiri birikmesi

Kulak kiri birikmesi, balmumu kulak kanalının derinlerine itildiğinde veya kanalın tüm genişliğini bloke ettiğinde meydana gelir. Balmumu tıkanması, işitme kaybı , baş dönmesi, kulak ağrısı, kulak dolgunluğu, basınç ve kulak çınlaması (kulak çınlaması) gibi çeşitli semptomlara neden olur . Temizlemek için pamuk çubukları kullandığınızda kulağınızın yanlışlıkla tıkanmasına neden olabilirsiniz . İşitme cihazları veya kulak tıkacı kullanıyorsanız, balmumu birikmesi riski de daha yüksektir.

Kulak kirini kulaklarınızdan çıkarmanın en güvenli yolu, kulak kanalınıza birkaç dakika boyunca ılık su veya tuzlu su çözeltisi uygulamaktır. İsterseniz bunun için bir kulak sulama kiti kullanabilirsiniz. Su balmumunu yumuşattığında, dış kulaktan akacaktır.

Alerjiler
Alerjiler ayrıca kulak tıkanıklığına neden olabilir. Antihistaminikler ve dekonjestanlar almak alerjiye bağlı kulak basıncınızı ve diğer semptomlarınızı hafifletebilir. Antihistaminikler farklı şekillerde gelir. Tabletler, kapsüller, sıvılar en popüler oluşumlardan bazılarıdır. Bazı markalar sadece reçete ile alınabilir. Sizin için bir tane seçmenize yardımcı olması için sağlık uzmanınıza danışın.
Hava yolculuğu

Kalkış ve iniş sırasında, hava basıncındaki hızlı değişim orta kulaktaki hava basıncı ile çevre arasında bir basınç farkına neden olabilir. Bu dengesizlik kulak zarınızın (timpanik membran) gerektiği gibi titreşmesini önler. Kulak ağrısı, dolgunluk hissi ve basınç, genellikle uçak kulakları olarak adlandırılan bir duruma işaret edebilir.

Durumu düzeltmek için bazı ipuçları:

 • Östaki tüplerini açan kasları aktive etmek için çıkış ve iniş sırasında esneme, sakız ve yutmayı deneyin.
 • Valsalva manevrasını deneyin. Burun deliklerinizi sıkarken burnunuzu ağzınız kapalı olarak hafifçe üfleyin. Bunu gerektiği kadar sık ​​yapın.
 • Filtrelenmiş kulaklıklar kullanın. Bunlar kulaklarınızdaki basıncı yavaşça eşitlemeye yardımcı olur.
 • Sıkışıksanız, kalkış ve inişten 30 dakika ila bir saat önce bir burun spreyi deneyin.
Orta kulak ve dış kulak enfeksiyonu

Orta kulak enfeksiyonları (otitis media) işitme kaybı, baş dönmesi ve kulak ağrısı gibi çeşitli semptomlar üretir. Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüsler genellikle suçlanır.

Dış kulak enfeksiyonlarına (otitis eksterna) sıklıkla yüzücü kulağı denir. Genellikle neme maruz kaldıktan sonra kulağınızda kalan sudan kaynaklanırlar. Yüzme veya banyodan sonra sıkışan su, bakteriler için mükemmel bir üreme alanı sağlar.

Çoğu zaman, kulak enfeksiyonunuz kendi kendine çözülür. Bununla birlikte, kulak damlaları ve ağrı kesici ilaçlar ağrınızı ve diğer semptomlarınızı hafifletmede faydalı olabilir. Evde tedaviye rağmen belirtileriniz kötüleşirse, doktorunuzu ziyaret etmek iyi bir fikirdir.

Gördüğünüz gibi, kulağınızdaki basınç çeşitli koşullarla ilişkili olabilir. Aşağıya inmek ve rahatsızlığınızın nedenini bulmak önemlidir. Evde tedavi genellikle ihtiyacınız olan her şeydir. Bununla birlikte, belirtileriniz iki haftadan uzun sürerse ve zamanla kötüleşirse, tıbbi yardım almalısınız. Ateş, kulaklarınızda drenaj, şiddetli ağrı veya tam işitme kaybı gelişirse doktorunuzdan randevu alın .

İşitme kaybınızla ilgili sorularınız veya endişeleriniz mi var?
Size en yakın Adalar İşitme Merkezi’nde işitme duyunuzu Ücretsiz test edin.