Muhtemelen işitme kaybının ortak nedenlerini biliyorsunuzdur – yaşlanma, yüksek sesler ve çalışma ortamınız bile kulaklarınıza sıklıkla zarar verir. Bununla birlikte, işitme sağlığınızı etkileyebileceğinin daha az farkında olabileceğiniz başka nedenler de vardır. Aşağıda, işitme kaybının dokuz şaşırtıcı nedenini ve bunlardan kurtulmak için neler yapabileceğinizi listeledik.

1. Stres
Stresin işitme sağlığınızı etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Doğrudan işitme kaybına neden olmamakla birlikte, stres kulaklarınızda kulak çınlaması olarak bilinen hoş olmayan zil veya tıslama ile bağlantılıdır. Bazıları için kulak çınlaması stres yaşadığı böylece stres artar ve stres kulak çınlaması neden olduğu bir kısır döngü, başlayabilir. Neyse ki, stres kaynaklı kulak çınlaması ile başa çıkmanın birkaç yolu vardır.
Kulaklarınızdaki hoş olmayan vızıltıları azaltmak veya önlemek istiyorsanız, uzmanlar şunları önerir:
  • Kafein alımını azaltın
  • Dikkatinizi temizlik gibi farklı bir işe odaklayın
  • Bir arkadaş, aile üyesi veya terapist gibi destekleyici bir kişiyle konuşun
  • Egzersiz yapın ve sağlıklı bir diyet yapın

Bir işitme uzmanı size diğer kulak çınlaması tedavileri hakkında daha fazla bilgi verebilir.

2. Antrenmanınız
Koşu bandında milleri yakalamak veya bir egzersiz sınıfının keyfini çıkarmak söz konusu olduğunda müzik harika bir motivasyon kaynağıdır. Bununla birlikte, çok uzun süre çok yüksek sesle çalınan egzersiz müziği – egzersiz dersinde bile – işitme kaybına neden olabilir. ASHA, 85 desibel veya daha az ses seviyesinde müzik dinlemenizi önerir. Kulaklığınızda veya bir egzersiz sınıfında bu sesin üzerinde müzik dinlemek geçici veya kalıcı işitme kaybı yaşamanıza neden olabilir.
Bir antrenmanın ardından kulaklarınızda vızıltı fark etmeye başlarsanız, egzersiz yaparken kulaklık takmayı düşünün veya müziğinizin sesini kısın. Antrenmanınızı kesintiye uğratan aşırı spor salonu arka plan gürültüsünden endişe ediyorsanız, dış gürültü kirliliğini sınırlamak için bir çift gürültü önleyici kulaklığa yatırım yapın.
3. Ev Araç ve Gereçleri
Karıştırıcılar, matkaplar ve çim biçme makineleri gibi yaygın olarak kullanılan ev aletleri – sık kullanıldığında – zaman içinde işitme duyunuza zarar verebilir. Ancak, bu ev şef hobilerinizden çıkmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez! Bunun yerine kulak tıkaçları veya size özel hazırlanmış kulak kalıpları gibi işitme koruyucuları takın .
4. Restoranlar ve Barlar
Bu günlerde, en popüler bar ve restoranlar yüksek sesli müzik çalmaktan ve gürültülü, enerjik ortamlar yaratmaktan çekinmiyor. Aslında, bu ortamların işitmemizi ne kadar zorladığını unutmak genellikle yaygın hale geliyor. Bu tür yerlerde bu yüksek sesli müziğe aşırı maruz kalmak geçici işitme hasarına neden olabilir ve restoranlarda ve barlarda arka plan konuşması ses seviyesini artırır.
Restoranların ve barların müziklerinin yüksek sesli olmaları hakkında yapabileceğiniz çok şey olmasa da, yedek bir kulaklık seti getirerek veya yemek için daha sessiz bir yer seçerek önlem alabilirsiniz. Yelp gibi birçok İnternet restoranı inceleme sitesi, gürültü seviyeleri hakkında bilgi vererek işitme dostu ortamlara sahip yerler bulmanızı kolaylaştırır.
5. İlaçlar
İşitme kaybı, farmasötik reklamların sonunda ortaya çıkan yan etkilerden oluşan çamaşır listesinde nadiren bahsedilmektedir. Ancak kalp hastalığı ve kemoterapi için diüretikler gibi bazı reçeteli ilaçların kulaklarınızdaki hücrelere zarar verdiği bilinmektedir. Risk, bazı ilaçların daha yüksek dozlarını alanlar için daha ciddi olsa da, reçeteli ilaçların tüm potansiyel yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Listede işitme kaybı varsa, diğer tedavileri tartışabilirsiniz.
6. Sigara içmek
İster inanın ister inanmayın, araştırmalar sigara içenlerin işitme kaybından muzdarip olma olasılığının yüzde 70 daha yüksek olduğunu göstermektedir. Sigara içmek orta kulağın astarını tahriş eder ve sigaradaki nikotin beyninize işitsel bilgi gönderen nörotransmitterleri bloke ederek duyma yeteneğinizi bozar. Sigarayı bırakmanın kolay olmadığını biliyoruz ve mevcut işitme kaybını tersine çevirmeyecek olsa da, daha fazla bozulmayı önlemeye yardımcı olacaktır.
7. Diyabet
İşitme kaybı, diyabetli yetişkinlerde, hastalığı olmayanlara göre iki kat daha yaygındır. Yüksek kan şekeri seviyeleri kulaktaki kan damarlarına zarar verir, kulaklara ve beyine kan akışını etkiler, işitmeyi kötüleştirir. Diyabetin işitme üzerindeki etkisini en aza indirmek için glikoz seviyelerinizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Sağlıklı bir diyet yapın, düzenli egzersiz yapın ve işitme duyunuzu her yıl kontrol ettirmeyi unutmayın.
8. Obezite
Aşırı kilolu olanlar da işitme kaybı için daha yüksek risk altındadır. 2013 yılında yapılan bir çalışmada, obez kadınların işitme ile ilgili ortalama ağırlıktan daha fazla sorun bildirdikleri bulunmuştur. Aşırı kilolu olanlar, her ikisi de beyne ve kulaklara kan akışını etkileyen daha yüksek diyabet ve kalp hastalığı riskine sahiptir. Günlük fiziksel aktiviteye katılarak, kısa bir yürüyüşe çıksa bile, kan akışını iyileştirebilir ve işitme kaybına karşı koruyabilirsiniz.
9. Alerjiler
Alerjilerle kaşıntılı gözler, kaşıntılı bir boğaz ve şiddetli tıkanıklık gelir. Ancak alerjik reaksiyondan şişme, kulak kanalını da tıkayabilir ve kulaklarda enfeksiyona yol açan sıvı oluşturabilir. Sonraki işitme bozukluğu genellikle sadece alerji mevsiminde devam ederken, tedavi edilmezse enfeksiyon kalıcı işitme kaybına dönüşebilir.
Sağlıklı işitme, en iyi yaşamınızı yaşamanın anahtarıdır. İşitme sağlığınıza proaktif bir yaklaşım uygulayarak temel işitme duyunuzun güçlü kaldığından emin olun.