Yoğun bir restoranda akşam yemeğine gittiğinizde, konuşma partnerinizi duymada sorunlarınız mı var? Televizyonunuzdaki veya radyonuzdaki sesi daha yüksek mi açıyorsunuz? Telefonda duymak için mücadele ediyor musun?


Bunların hepsi işitme kaybının yaygın belirtileridir. İşitme kaybı olan bireylerin, sorun çok fark edilir hale gelene kadar bu konuda hiçbir şey yapmadığı veya yapmayacağı yaygın olarak kabul edilen bir gerçektir, artık göz ardı edilemez. Ulusal istatistikler sık ​​sık, ortalama bir kişinin işitme kaybını ilk gördükleri andan yardım istediklerine kadar yaklaşık yedi yıl beklediğini söylüyor , bazı istatistikler bile 10 yıl kadar uzun olduğunu söylüyor!

Hear-it.org tarafından yapılan çevrim içi bir ankete göre, ankete katılan dört kişiden üçü işitme sağlığı uzmanı tarafından işitme değerlendirmesine tabi tutulduklarını söyledi. Ancak çoğunluk işitme cihazlarıyla tedaviye doğru son adımı atmadı. İşitme cigazı ile deneme yapılmamasının sebepleri ise şunlar olarak açıklandı;

  • “İşitme cihazı takacak kadar yaşlı değilim!” – Birçok insan işitme cihazı takmanın onları gerçekte olduğundan daha yaşlı göstereceğine inanıyor. Neyse ki, bugünün işitme cihazları çok küçük ve sağduyulu, zar zor farkediliyor ve çeşitli renk ve tarzlarda geliyor. Ayrıca, sürekli olarak “Ne?” Sorusunu sormak da sizi yaşlı, kopuk veya şaşkın gibi gösterebilir.
  • Bütçe – İşitme cihazları ek bir masraf olabilir, ancak işitme cihazlarını daha uygun hale getirmeye yardımcı olan finansman ve ödeme planlarının yanı sıra birçok uygun maliyetli seçenek mevcuttur. Ayrıca, bazı sağlık planları işitme cihazlarının maliyetini karşılamaya yardımcı olur.
  • İşitme cihazlarının bana yardımcı olacağını nasıl bilebilirim? —Çoğu kişinin işitme cihazlarını deneyen, ancak işitme kaybı için doğru teknolojiye tam olarak uymayan arkadaşları veya aileleri var. Bu durumda, işitme cihazları genellikle komidin çekmecesinde bulunur. İşitme cihazınızın işitme cihazlarınızın doğru çalıştığını ve yalnızca sizin için programlandığını doğrulamak için gerçek kulak ölçümü kullanıp kullanmadığını sorduğunuzdan emin olun. Ayrıca, işitme cihazlarının size yardımcı olduğundan emin olmak için 45 günlük bir değerlendirme süresi isteyin.

Tedavi yaşam kalitesini artırır

İlgili tüm çalışmalar, işitme cihazları uygun şekilde reçete edildiğinde ve uygun olduğunda, işitme engelli kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabildiğini bulmuştur. İşitme cihazları sadece kişisel ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, araştırmalar işitme cihazı takanların daha iyi psikolojik refah yaşadıklarını, daha yüksek gelir elde ettiklerini ve baş dönmesi veya denge sorunları gibi işitme kaybı ile ilgili diğer sağlık sorunları riskini azaltabileceğini bulmuştur.

Ancak, ilk teşhis edildiğinde ve daha genç olduğunuzda işitme kaybını erken tedavi etmek, yeni bir işitme cihazı kullanıcısı olarak daha başarılı olmanıza yardımcı olabilecek önemli avantajlara sahiptir. Bunlar:

  • Teknolojinin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak.
  • Pillerin değiştirilmesi veya balmumu filtreleri gibi işitme cihazlarının kullanımıyla ilgili kritik işlevleri yerine getirmek için genellikle gerekli olan gelişmiş el becerisi.
  • Uzun vadede bilişsel yeteneklerde gelişme potansiyeli.
  • Arkadaşlarınız ve ailenizle daha iyi ilişkiler.
  • Azalan depresyon ve sosyal izolasyon riski.

İşitme kaybınız olabileceğini düşünüyorsanız, çok geç olana kadar beklemeyin. Adalar İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi İzmir ve Fethiye olmak üzere 3 uygun ofise sahiptir ve en yeni dijital işitme cihazlarına uyacak şekilde gerçek kulak ölçümü de dahil olmak üzere çığır açan teknolojiyi kullanır. Hemen İletişime Geçin!