Sese karşı aşırı duyarlılık: Hiperakuzi hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Aşırı yüksek sese maruz kaldığında rahatsızlık duymak normaldir. Bununla birlikte, günlük seslere aşırı duyarlı olmak ise normal değildir. Sese karşı bu aşırı duyarlılık hiperacusis olarak bilinir ve hastalığı yaşayanlar için hayatı zorlaştırabilir. Gün boyunca normal sesler çok zor olabilir. Rahatsızlık nedeniyle, etkilenen insanlar günlük yaşamlarında aşırı sinirli veya tedirgin olabilirler.

1. Yaygın sesler tedirginliğe neden olur

Hastaların huzursuz hissetmesi için olağanüstü seslere gerek yoktur: Havlayan köpekler, elektrikli süpürgeler, ağlayan çocuklar, zil telefonları ve hatta kahkahalar gerçekten zarar verebilecek bir durumu tetikler.

Ancak bu durumu Misophonie ile karıştırmayın. Hiperacusis hastaları günlük seslere karşı aşırı duyarlılıktan muzdarip olsa da, misophonia, bir saatin tıkanması, devrilme sesleri, damlayan musluklar ve hatta çiğneme gibi çok spesifik ve genellikle tekrarlanan seslere karşı aşırı duyarlılığı içerir.

2. Kulak tıkaçları sorunu şiddetlendirir.

Sessizliğe bir tepki olarak işitme sistemi sesleri daha da güçlendirir. Böylece, hastanın hassasiyetini hafifletmek yerine, kulak tıkacı kullanmak seslerin yoğunluğunu artırabilir ve daha fazla rahatsızlığa neden olabilir.

Ayrıca, rahatsız edici seslerden kaçınmak için hastaların kendilerini izole etmeleri çok yaygındır. Ne yazık ki, bu seslerden ne kadar kaçınırlarsa, aşırı duyarlılıkları o kadar artar.

3. Sese karşı aşırı duyarlılıktan muzdarip olmak kişinin işitmesinin daha iyi olduğu anlamına gelmez.

Hiperacusis muzdarip olanlar “süper işitme” veya işitme engelli diğer insanlara göre daha iyi işitmekte gibi bir durum söz konusu değildir. İşitme duyuları tamamen normal olabilir. Genellikle insanlar için tolere edebilir işitme seviyesi 90 desibeldir , bu da bir saç kurutma makinesi veya bir mutfak mikseri sesi kadardır. Düşük yoğunluklu sesler duyulduğunda sese karşı aşırı duyarlılığı olan insanlar acı çeker.Normal ses seviyesinde bir arkadaşınızla konuşmak yaklaşık 60 desibelde tekabül eder, ancak aşırı duyarlı insanlar zorluk hissederler.

4. Hiperacusis’e kulak çınlaması eşlik edebilir.

Tinnitus , etkilenen kişinin sürekli kulaklarında çınlama duyduğunu hissettiren bir tür ses yanılsamasıdır. Çeşitli faktörler bu iç sese neden olabilir. Diğer etkileri arasında yüksek sesler, yaşlanma, diyabet, kulak enfeksiyonları ve kulak travması yer alır.

Hiperacusis kulak çınlamasının komplikasyonlarından biridir. Bunun nedeni, sürekli seslerin aşırı rahatsızlığa ve daha hassas işitmeye neden olmasıdır.

5. Bir tedavi türü uyku sırasında ses terapisidir.

Hiperacusis tedavisi için ilaç veya ameliyat yoktur. Hastaların rahatsızlığını hafifletmeyi ve yaşam kalitelerini artırmayı amaçlayan terapiler vardır. Uyku sırasında ses terapisi bu tedavilerden biridir.

Uyku sırasında beynimiz ve işitme duyumuz asla kapanmaz. Bu nedenle terapistler, beyaz gürültü kullanarak hassaslaştırıcı olmayan terapi uygulamak için uykuyu kullanabilirler . Gecede, hasta uyku sırasında sessiz ve hoş bir gürültüye maruz kalır. Bu yaklaşım kulaklıksız olarak yapılır, çünkü yaklaşım onu ​​diğer ortam sesleriyle karıştırmayı amaçlamaktadır.

Beynimiz uyurken, bu yoğunluktaki seslerin tehdit edici olmadığını öğrenir. Ses seviyesi, artık normal olarak algılanana kadar yavaş yavaş artırılıyor. Bir anlamda, normal ses seviyesindeki sesler için beynin tolerans seviyesini sıfırlıyor.

Özetle, hiperacusis sese aşırı duyarlılıktır. Burada gösterilen durumlar size aşina ise, bir teşhis ve bu aşırı duyarlılığı hafifletmek için tedaviye başlamak için size en yakınınızdaki Adalar İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezine başvurarak odyoloj ve odyometristlerimizin tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.